Výpočty proudění a stability

 

V oboru bezpečnosti sypaných přehrad se setkáváme zvýšenou potřebou provádět různé typy výpočtů stability a také výpočtů proudění podzemní vody jejich hrázemi. Potřeba kvantifikovat bezpečnost vodních děl, resp. definovat limity pro jejich bezpečný provoz, je naléhavá a v čase trvalá. Důvody jsou např. stárnutí přehrad, nové (zvýšené) požadavky na jejich bezpečnost, snaha optimalizovat využití nádrží pro retenci nebo provoz vodních elektráren, výstavba nových suchých nádrží apod.

 

Specializované geotechnické výpočty provádíme  pomocí programu GeoStudio 2007, který je produkován kanadskou společností GEO – SLOPE International Ltd. a je používán specialisty ve více než 100 zemích světa. Provádíme výpočty stability na smykové ploše pomocí metod mezní rovnováhy, výpočty proudění podzemní vody pomocí metody konečných prvků (MKP) a také výpočty napjatosti a přetvoření násypů rovněž s využitím MKP.
 
Výsledky geotechnického modelování se významnou měrou podílejí nejen na vlastním posuzování bezpečnosti vodních děl z pohledu jejich globální i lokální stability, ale jejich výsledky ovlivňují také způsob a především limity jejich provozování, např. z pohledu pohybu hladiny vody v nádrži. V neposlední řadě pak lze na základě výsledků modelování optimalizovat návrh nových staveb a aktuálně především podobu rekonstrukce stávajících vodních děl.
 

Kontaktujte nás:

Pro sypané hráze, rybníky a odkaliště v Čechách: Ing. Petr Smrž, smrz@vdtbd.cz

Pro všechna vodní díla na Moravě a Slezsku: Ing. Jiří Hodák, Ph.D. hodak@vdtbd.cz

VODNÍ DÍLA - TBD a.s.
+420 221 408 334
praha@vdtbd.cz
Aktuality
28.06.2022

Hledáme nové kolegy/ně

  Kariéra Aktuálně do našeho týmu hledáme posilu na...
19.05.2022

Pozvánka na valnou hromadu 20.6.2022

Pozvánka na valnou hromadu společnosti VODNÍ DÍLA - TBD a.s. konanou dne...
14.05.2021

Pozvánka na valnou hromadu

Pozvánka na valnou hromadu společnosti VODNÍ DÍLA - TBD a.s. konanou ...
starší»
© 2011 VODNÍ DÍLA-TBD a.s. Česká republika. Všechna práva vyhrazena. | Prohlášení o přístupnosti | SEO links | Webdesign 321.